Bitcoin je tak levný, že se už nevyplácí jeho těžba

Cena Bitcoinu klesla na úroveň, kdy už ho není výhodné těžit, uvedl to server CNBC. Náklady na těžbu činí podle modelu společnosti Fundstrat 8038 dolarů na jeden Bitcoin.
Vytěžení 1 bitcoinu trvá s postupem času stále déle, takže je čím dál tím nákladnější. Těžba kryptoměny vyžaduje hardware, který stojí několik set až tisíců dolarů, a elektřinu.

Bitcoin se těží energeticky velmi náročným procesem, ke kterému se využívá vysoká výpočetní síla počítačového hardwaru. Při těžbě se řeší například složité matematické rovnice, které jsou těžařům zadávány nebo sdílí svoji výpočetní kapacitu. Za vyřešení rovnice je těžař odměněn v bitcoinech. Pokud finanční náročnost těžby bitcoinu přesáhne jeho hodnotu, těžaři mohou ztratit motivaci.

Například Google se rozhodl, že kvůli rizikovosti investování do kryptoměn zakáže na svých webových stránkách reklamu na kryptoměny a další neregulované či spekulativní finanční produkty. Podle odborníků je investice do digitální měny bitcoin extrémně nevyzpytatelná a riziková záležitost, rozpětí odhadů budoucí ceny bitcoinu se pohybuje od nuly do desítek milionů korun.

Zdroj: CNBC.com