Deficit zahraničního obchodu Japonska roste

Deficit japonského zahraničního obchodu se v lednu prohloubil ve srovnání se stejným obdobím loni o téměř polovinu. Vývoz pak klesl nejvíce za dva roky. Přispěl k tomu zpomalující růst v Číně. Přebytek obchodu s USA však vzrostl. Vyplývá to z údajů, které  zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

Zahraniční obchod je v deficitu již pátý měsíc po sobě. Slábnoucí obchod není vítanou zprávou zejména proto, že se očekává, že japonská ekonomika letos dále zpomalí kvůli zvýšení prodejní daně, která bude činí od října deset procent místo nynějších osmi procent. Analytici čekali deficit o mnoho menší.

Vývoz Japonska klesl meziročně o 8,4 procenta, nejvíce od října 2016, na 5,6 bilionu jenů. Analytici počítali s propadem jen o 5,5 procenta. Pokles zaznamenala většina velkých kategorií produktů, od chemikálií po strojírenství, elektroniku a auta. Vývoz do Asie, která se na celkovém exportu Japonska podílí více než polovinou, se propadl o 13 procent, hlavně kvůli 17% snížení dodávek do Číny. Vývoz do EU poprvé za čtyři měsíce klesl, a to o 2,5 procenta.

Politicky citlivý přebytek obchodu s USA vzrostl o pět procent na 367,4 miliardy USD a vyšší byl poprvé za sedm měsíců. Vývoz stoupl o téměř sedm procent díky automobilům a zařízení pro výrobu elektřiny.

Na japonský obchod má také negativní dopad obchodní spor USA s Čínou, který trvá několik měsíců a zpomalil celkový globální obchod. Japonská ekonomika je na vývozu silně závislá, uvedly agentury AP a Reuters.