Do čeho investovat v krizi: Zlato, akcie, fondy?

Investice během krize pandemie

Do čeho investovat v krizi: Zlato, akcie, fondy?

Hospodářská krize patří právě teď v médiích i domácnostech k nejskloňovanějším termínům. Přichází zima a covid-19 oslabené imunity lidí využije. Oslabenou imunitu má ale bezesporu i světová ekonomika. V Česku se podle ČSÚ ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně propadla o 11 % a ekonomové se domnívají, že máme to nejhorší za sebou. To alespoň vyplývá z informací ČTK.

Pravdou ale je, že jak se bude epidemiologická a tím pádem i ekonomická situace vyvíjet, přesně neví nikdo. Jedna věc je ale jistá – právě teď je vhodná chvíle na audit investičního portfolia. Pojďme se společně podívat na to, do čeho je v období krize vhodné investovat.

Do čeho investovat v recesi? Do zlata

Když se řekne „bezpečná investice“, většina z nás si pravděpodobně jako první vybaví zlato. A drahé kovy si opravdu historicky v recesích vedly dobře. Jelikož hodnota národních měn kvůli inflaci a celkové ekonomické nejistotě klesá, lidé mají tendenci nakupovat zlato, aby si jejich peníze zachovaly svou hodnotu. Zvýšená poptávka po drahých kovech a oslabující měny nebo deflace zapříčiňují, že hodnota zlata stoupá. Tezi potvrzují i aktuální čísla. Hodnota zlata letos stoupla téměř o 30 %. Proto vidí investici do zlata v období recese mnoho odborníků jako dobrou volbu.

Investice do zlata

A protože s investováním do zlata jsou spojené některé nevýhody jako například horší likvidita a složité skladování, můžete do zlata investovat například pomocí ETF (burzovně obchodovaných fondů). Výhodou takové investice jsou nízké náklady a vyplácení pravidelných dividend.

Investování v krizi do akcií

Další variantou investování v době krize jsou akcie. Obecně v krizi hodnoty akcií klesají (mnohdy i velmi skokově), což u méně zkušených investorů vyvolává strach a nutkání se svých investic zbavit. To je naopak pro zkušené investory příležitost nakoupit akcie levně a na následném zotavení trhů vydělat.

Jak říká Warren Buffett:

„Musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach a mít strach, když jsou ostatní chamtiví.“

Spekulování na akciovém trhu ale samozřejmě nemůžeme doporučit. Hledejte obory, kterým se daří i v recesi a které s největší pravděpodobností krizi nejen přečkají, ale vyjdou z ní jako vítězové. Zpravidla mezi bezpečnější akcie patří akcie obranné. Sektory jako zdravotnictví, potravinářství nebo energetika obvykle v recesi příliš neutrpí. Jídlo, zdravotní potřeby a energii lidé potřebují i ve chvíli největší nouze. Možná ještě více, než když se ekonomice daří.

Investování do indexových fondů v recesi

A pokud se necítíte na nákup individuálních akcií (což je naprosto pochopitelné a pravděpodobně i rozumné), vždy je tu možnost investovat do indexových fondů. I to se může v krizi vyplatit. Indexové fondy jsou pasivní fondy, které kopírují složení a tím pádem i výkonnost daného indexu a trhu. Reprezentují celý vybraný trh. Můžete tak díky nim investovat najednou do stovek různých akciových titulů.

Takzvané pasivní investování, kdy investujete do indexových fondů pravidelně a dlouhodobě například každý měsíc, je v současné době populární způsob, jak vytvořit a množit finanční rezervu na důchod.

Čím dříve s investováním začnete, tím lépe. A když je ekonomika v recesi, může se investice do indexových fondů značně vyplatit, protože poklesy v začátcích pravidelného investování jsou obvykle vystřídány výrazným růstem. Když se ohlédneme například za fondem S&P 500, za posledních 90 let vykazuje téměř 10% zhodnocení. Na začátku koronakrize utrpěl stejně jako zbytek akciového trhu velkou ztrátu. Jeho hodnota poklesla o 34 %, ale v současnosti už je plně zotaven.

Nejistota není důvod, proč přestat investovat

Znovu opakujeme, že nikdo s jistotou neví, co akciové trhy ještě čeká. Pokud se ale budete soustředit na investování do zavedených, stabilních společností nebo indexových fondů, minimalizujete tím riziko. A to nejhorší, co můžete udělat, je při dalším prudkém poklesu ekonomiky své investice prodat. Zároveň nezapomínejte na diverzifikaci a zahrňte do svého portfolia komodity, akcie, dluhopisy i podílové fondy. Díky tomu bude alespoň část vašeho portfolia vždy vydělávat. Pokud si nejste jistí, jak s krizí ve vztahu k vašemu investičnímu portfoliu naložit, není nic snazšího, než se poradit s odborníkem. Zkuste investiční poradenství Consilior a my vám ukážeme, co vaše peníze dovedou.